Mycie zębów jest podstawowym elementem higieny jamy ustnej. Pamiętajmy, że zęby myjemy 2 razy dziennie, minimum przez 2 minuty. Myjąc zęby szczoteczką oczyszczamy jednak jedynie 3 z 5 powierzchni zęba!
Każdy ząb zbudowany jest z 5 powierzchni:
żującej – w przypadku zębów przedtrzonowych i trzonowych lub siecznej w przypadku siekaczy i kłów,
językowej lub podniebiennej
policzkowej lub wargowej
2 stycznych: mezjalnej i dystalnej.
Szczotkując zęby nawet najnowocześniejszą szczoteczką elektryczną nie jesteśmy w stanie oczyścić aż 2 z tych 5 powierzchni, czyli dwóch pow. stycznych. Są to płaszczyzny, którymi zęby kontaktują się z ze sobą i to tam gromadzi się najwięcej resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej. Jedynie używanie nici dentystycznej, ewentualnie taśm lub szczoteczek międzyzębowych do oczyszczania większych przestrzeni.
Wbrew pozorom, nie każdy wie, jak prawidłowo należy nitkować zęby. W związku z tym prezentujemy krótką instrukcję „obsługi nici dentystycznej”:
Oderwij kawałek nici dentystycznej o długości 30-40cm.
Owiń ją wokół palców (środkowych lub wskazujących) obu dłoni. Zostaw pomiędzy palcami około 2-3cm nici.
Kciukiem oraz palcem wskazującym napnij nić. Następnie wprowadź nić delikatnie w przestrzeń międzyzębową pokonując opór przy punkcie stycznym.
Zejdź do okolicy szyjki i zachowując kontakt nici z oczyszczaną powierzchnią nadaj jej kształt litery „C”.
Przesuń nić ku górze – nić powinna być cały czas napięta.
Wykonaj te same czynności, oczyszczając kolejną przestrzeń.
Pamiętaj o tym, żeby każdą powierzchnię oczyszczać nieużywanym fragmentem nici, tak aby nie przenosić płytki bakteryjnej z zęba na ząb
Jak wybrać nić?
Jeśli Twoje zęby stoją ciasno w łuku zębowym wybierz bardzo cienką nić, z kolei gdy przestrzenie są szersze, sięgnij po tę, która rozszerzy się jak gąbka podczas kontaktu ze śliną (tzw. pęczniejące nici) lub taśmą dentystyczną, alternatywą są też szczoteczki miedzyzębowe.