Pośród różnych metod diagnostycznych, które stosuje się w stomatologii, niewątpliwie jedną z ważniejszych są badania radiologiczne. Biorąc pod uwagę, że w wielu przypadkach dentysta nie jest w stanie obejrzeć zmienionych chorobowo miejsc, gdyż dotyczą one wewnętrznej lub zakrytej części zębów, wykonanie zdjęcia RTG jest nieodzowne. Dzięki uzyskanym na jego podstawie informacjom, można wdrożyć prawidłowe leczenie. Natomiast bywa, że zdjęcie wchodzi też w zakres badań przeglądowych i niejednokrotnie pozwala wykryć toczące się bezobjawowo procesy patologiczne.
W ramach diagnostyki radiologicznej wykonywane są zdjęcia zębowe/punktowe, pantomograficzne, cefalometryczne, a także rekonstrukcje przestrzenne. W Duodent stosujemy wszystkie te rodzaje badań, co więcej korzystamy wyłącznie z systemów radiografii cyfrowej. Jej główną zaletą jest możliwość zredukowania o 90% ilości promieniowania przyjmowanego przez pacjentów. Ponadto zdjęcia RTG poddawane są od razu obróbce komputerowej, co pozwala na uzyskanie obrazu w ciągu niecałych 2 sekund. Następnie, używając odpowiedniego oprogramowania, nasi lekarze mogą przeprowadzić wiele pomiarów. Mają też możliwość nakładania zdjęć rentgenowskich na siebie, by śledzić toczące się procesy chorobowe albo efekty realizowanego planu leczenia. Oczywiście usprawnia to znacząco podejmowanie skutecznych działań w danym przypadku klinicznym.
Dysponujemy urządzeniami, które umożliwiają wykonanie wszelkich niezbędnych badań RTG. Aparat do zdjęć punktowych pojedynczych zębów stosowany jest między innymi w celu zdiagnozowania próchnicy lub podczas leczenia endodontycznego. Z kolei korzystając z pantomografu cyfrowego otrzymujemy pantomogramy, czyli rentgenowskie zdjęcia przeglądowe uwidaczniające wszystkie zęby, stawy skroniowo-żuchwowe oraz zatoki szczękowe pacjentów.
Przychodnia na ulicy Arkuszowej wyposażona jest dodatkowo w nowoczesne urządzenie typu 3-w-1, które umożliwia wykonywanie tomografii 3D, pantomogramów i zdjęć cefalometrycznych.
Tomografia 3D, czyli tomografia wiązką stożkową, pozwoli nam rozszerzyć zakres diagnostyki RTG. Dzięki możliwości zastępowania płaskich obrazów trójwymiarowymi rekonstrukcjami, mamy szansę precyzyjnie ocenić na przykład stan złamanego zęba czy torbieli. Poza tym korzystając z przestrzennej wizualizacji, możemy szczegółowo zaplanować zabieg wszczepiania implantów.
Każdorazowo przed wdrożeniem leczenia ortodontycznego robimy zdjęcie cefalometryczne, potocznie zwane zdjęciem tele. Uzyskujemy je w cyfrowym formacie, w związku z tym może być dokładnie przeanalizowane przez naszych specjalistów – to kluczowy etap planowania leczenia ortodontycznego.
This website uses cookies.