Endodoncja


ENDODONCJA



Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne, to dla wielu osób szansa na uratowanie zęba, którego miazga uległa infekcji bakteryjnej, przed ekstrakcją. Jak właściwie ono przebiega? Najpierw dentysta podaje znieczulenie i usuwa zmienioną zapalnie lub martwą miazgę z komory oraz kanałów zęba. Kolejny krok polega na odpowiednim ich opracowaniu. Kanały korzeniowe zostają poszerzone i dokładnie oczyszczone z pozostałości chorej tkanki. Ostatni etap leczenia endodontycznego wiąże się z wypełnieniem kanałów specjalnym materiałem.
Żeby efekty opisanych wyżej czynności były zadowalające, bardzo istotne jest prawidłowe określenie długości kanałów zębowych, a następnie wyeliminowanie wszystkich bakterii.
W Duodent ustalenie długości roboczej kanałów odbywa się przy użyciu najnowszej generacji
elektronicznego endometru oraz cyfrowego aparatu rentgenowskiego. Pierwsze z tych urządzeń dokonuje pomiaru na zasadzie analizy zmiany częstotliwości prądu i lokalizuje wierzchołek zęba. Z kolei aparat pozwala wykonać zdjęcie RTG bez konieczności proszenia pacjenta o wstawanie z fotela stomatologicznego. Niezwykle pomocnym narzędziem w diagnostyce i planowaniu leczenia endodontycznego jest również CBCT, trójwymiarowy obraz tomografii stożkowej pozwala prześledzić dokładnie anatomię wewnętrznych struktur zębów, szczególnie w przypadku występowania nadliczbowych kanałów lub innych anomalii budowy. CBCT umożliwia również bardzo dokładne
śledzenie efektów leczenia endodontycznego w postaci odbudowy struktury kości w okolicy wierzchołkowej zębów, które zostały poddane leczeniu kanałowemu.
Zdarza się, że podczas leczenia endodontycznego lekarz napotyka trudności związane z obecnością dodatkowych lub bardzo wąskich kanałów. W takim przypadku nasi specjaliści mogą skorzystać z
mikroskopu dającego nawet dwudziestokrotne powiększenie pola zabiegowego, co znacznie ułatwia
odnalezienie kanałów.
Jak już zostało wspomniane głównym celem endodoncji jest ustalenie jak sprawnie usunąć bakterie z kanałów zęba. Pierwszym krokiem w drodze do uzyskania tego celu jest prawidłowe opracowanie mechaniczne kanałów, w tym celu używane są ręczne narzędzia endodontyczne, bądź narzędzia maszynowe współpracujące z profesjonalnymi mikrosilnikami endodontycznymi. Nie mniej ważne od opracowania mechanicznego kanałów ważne jest ich opracowanie chemiczne, które następuje poprzez płukanie kanałów odpowiednio dobraną sekwencją płynów, które pomagają usuwać martwą, zapalnie zmienioną tkankę i odkażać kanały korzeniowe. Zwiększenie efektywności działania środków płuczących uzyskujemy poprzez stosowanie ultradźwięków. Zdarza się, że konwencjonalne opracowywanie kanałów oraz płukanie ich środkami odkażającymi nie zawsze skutkuje pozbyciem się 100% bakterii. Aby zwiększyć efektywność leczenia endodontycznego stosujemy dodatkowo laser YAG:Er lub generator ozonu. Urządzenia te pozwalają na wykonanie niezwykle efektywnej sterylizacji (99,9%), a tym samym na zwiększenie szans na pełne powodzenie leczenia endodontycznego.


This website uses cookies.