Periodontologia


PERIODONTOLOGIA



Chociaż na co dzień rzadko można spotkać się z terminem periodontologia, to schorzenia, którymi zajmuje się ta dziedzina stomatologii dotyczą wielu osób. Chodzi mianowicie o problemy z przyzębiem, które są nieprzyjemne, a ponadto mogą stać się przyczyną destrukcji tkanek i wypadania zębów.

Najczęstsza choroba przyzębia to paradontoza. W jej przypadku charakterystycznym objawem jest krwawienie dziąseł, które pojawia się podczas szczotkowania zębów. Natomiast to dopiero początkowy etap niepokojących zmian, bo z czasem postępujący stan zapalny prowadzi do niszczenia tkanek przyzębia i odsłaniania powierzchni korzeni zębów. W związku z tym zwiększa się ich ruchomość, a ostatecznie mogą zacząć wypadać. Dlatego też warto udać się do dentysty, kiedy tylko zaobserwuje się pierwsze symptomy opisywanego schorzenia.

Leczenie periodontologiczne polega przede wszystkim na wyeliminowaniu obecności bakterii, które odpowiadają za destrukcyjne zmiany przyzębia. Stosowane są tutaj metody pozwalające na usunięcie kamienia oraz płytki bakteryjnej. Okazuje się jednak, że korzystanie z urządzeń ręcznych lub ultradźwiękowych w celu pozbycia się kamienia nad- i poddziąsłowego, wygładzenie powierzchni korzeni zębów, wdrożenie antybiotykoterapii czy płukanek zawierających chlorheksydynę, które działają miejscowo, to za mało. Wymienione tu sposoby leczenia chorób przyzębia, zakładają zastosowanie tradycyjnych instrumentów periodontologicznych, które nie docierają do błony śluzowej kieszonki dziąsłowej i tkanki łącznej – tym samym nie zapewniają całkowitego zlikwidowania bakterii.

W Duodent stawiamy na rezygnację z czysto mechanicznego podejścia do usuwania czynników odpowiedzialnych za rozwój paradontozy oraz na poszukiwanie dodatkowych metod zwalczania bakterii. Staramy się być na bieżąco z najnowszymi odkryciami periodontologii, które bazują na coraz lepszym zrozumieniem przyczyn chorób przyzębia. Pacjentom cierpiącym na paradontozę, proponujemy antybiotykoterapię i środki antyseptyczne w postaci płukanek, ale również zabiegi odbywające się z użyciem lasera lub generatora ozonu. Korzystamy z lasera Er:YAG, którego promieniowanie wywołuje efekt termiczny oraz zjawisko kawitacji, a dzięki temu powoduje detoksykację kieszonki dziąsłowej i likwidację powierzchniowej warstwy płytki bakteryjnej. Stosujemy także niskoenergetyczne lasery biostymulacyjne, których działanie polegające na pobudzeniu procesów metabolizmu komórkowego i podniesieniu potencjału regeneracyjnego tkanek, wspomaga leczenie chorób przyzębia. Do zwalczania bakterii znajdujących się w głębokich kieszonkach dziąsłowych nasi periodontolodzy wykorzystują też wspomniany generator alotropowej odmiany tlenu, czyli ozonu, którego skuteczność wynosi 99,9%.

Zdarza się, że do Duodent trafiają osoby z zaawansowaną paradontozą i ubytkami kostnymi. Oferujemy wtedy wtórną rekonstrukcję z użyciem tkanki własnej pacjenta lub biomateriałów syntetycznych. Jakiś czas po przeszczepie rozpoczyna proces jego resorpcji i zastępowania przez nową tkankę kostną. Jednak tego rodzaju przebudowa może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.


This website uses cookies.